Chirurgia stomatologiczna
Zadaniem chirurgii stomatologicznej jest operacyjne leczenie jamy ustnej i jej okolic. Zabiegi chirurgiczne kierujemy do pacjentów, którzy potrzebują ekstrakcji zęba, resekcji korzenia, czy też usunięcia torbieli. Wielu pacjentów reaguje strachem na konieczność leczenia chirurgicznego, jednak szybko okazuje się, że niepotrzebnie.
Nasi chirurdzy stomatologiczni posiadają odpowiednie przygotowanie ogólnochirurgiczne oraz bogate doświadczenie w wykonywaniu różnorodnych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, szczęki i żuchwy. Dzięki temu z sukcesami wykonują nawet najbardziej skomplikowane zabiegi, a nasi pacjenci mogą czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie mając pewność, że każdy zabieg jest przeprowadzony w sposób zgodny z najwyższymi standardami medycyny.
Chirurgia stomatologiczna w Exacto
W naszej klinice wszystkie zabiegi w dziedzinie chirurgii stomatologicznej są przeprowadzane przy użyciu nowoczesnych i nieinwazyjnych metod znieczulenia. Każdorazowo precyzyjnie dostosowujemy dawkę znieczulenia, zapewniając pacjentowi maksymalny komfort podczas wizyty. W trakcie zabiegów stosujemy również zaawansowany i nowoczesny sprzęt oraz innowacyjne metody, dzięki czemu wszystkie zabiegi chirurgiczne są bezpieczne dla naszych pacjentów.
Zabiegi chirurgiczne w Exacto są przeprowadzane przy maksymalnym poziomie komfortu pacjenta.
W Exacto przeprowadzamy specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, wśród których znajdują się:
ekstrakcja zęba stałego
odbudowa kości przed zabiegami implantacji
ekstrakcja zęba zatrzymanego
resekcja wierzchołka korzenia z wypełnieniem wstecznym
usunięcie torbieli
zamknięcie zatoki
Ekstrakcja zęba
Ekstrakcja zęba stałego polega na usunięciu całego zęba z jego zębodołu. Zabieg ten może być konieczny z różnych powodów, takich jak zaawansowana próchnica, nieodwracalne uszkodzenie zęba, infekcja, czy konieczność usunięcia zęba w ramach leczenia ortodontycznego. W niektórych przypadkach konieczna może być ekstrakcja zęba zatrzymanego, czyli usunięcie zęba, który nie wyrósł w jamie ustnej w sposób typowy, lecz pozostał zatrzymany w kości szczęki lub żuchwy.
Jak przeprowadzamy zabieg usunięcia zatrzymanego zęba w Exacto?
Usunięcie takiego zęba jest bardzo ważne, ponieważ może powodować u pacjenta ból, infekcje i uszkodzenia sąsiednich zębów.
1
Dezynfekcja
Pacjent przepłukuje jamę ustną płynem o działaniu antyseptycznym.
2
Znieczulenie
Podajemy znieczulenie w odpowiedniej dawce, tak aby Pacjent czuł się komfortowo zarówno w trakcie jak i po zabiegu.
3
Ząb zatrzymany
W przypadku zęba zatrzymanego całkowicie przy pomocy specjalistycznych narzędzi mikrochirurgicznych wykonujemy nacięcie dziąsła w celu odsłonięcia zęba. Niekiedy konieczne jest podzielenia zęba na kawałki w celu przeprowadzenia zabiegu w sposób najmniej inwazyjny.
4
Ekstrakcja
Gdy ząb lub jego części są odpowiednio rozluźnione, usuwamy
je z jamy ustnej przy pomocą specjalistycznych dźwigni i kleszczy chirurgicznych.
5
Oczyszczanie
Dokładnie oczyszczamy obszar po usunięciu zęba.
6
Opatrunek
Zakładamy opatrunek i szwy, aby zabezpieczyć miejsce ekstrakcji.
7
Opieka pooperacyjna
Każdorazowo przekazujemy pacjentowi szczegółowe instrukcje dotyczące opieki pooperacyjnej.
FAQ
najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
1. Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia polega na usunięciu zakażonego fragmentu wierzchołka korzenia zęba oraz sąsiedniej tkanki zapalnej
i jest stosowana w przypadkach, gdy tradycyjne leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych efektów lub korzeń zęba uległ uszkodzeniu.
2. Na czym polega usunięcie torbieli?
Usunięcie torbieli polega na pozbyciu się z jamy ustnej struktury wypełnionej płynem lub masą tkankową. Przeprowadzenie tego zabiegu może być konieczne w przypadkach wystąpienia powikłań związanych z torbielą, wzrostu torbieli, czy też powtarzających się infekcji.
3. Na czym polega zamknięcie zatoki?
Zamknięcie zatoki to potoczna nazwa dla zamknięcia połączenia
ustno-zatokowego. Niekiedy korzenie zębów, najczęściej trzonowych, tkwią w zatoce szczękowej. Po usunięciu zęba może dojść do połączenia między jamą ustną a zatoką. każdorazowo konieczne jest chirurgiczne zamknięcie takiego połączenia.
4. Na czym polega zabieg podniesienia dna zatoki?
Zabieg podnoszenia dna zatoki, tzw. sinus lift stosuje się w celu zwiększenia objętości kości w obszarze szczęki. Procedura ta może być konieczna przed planowanym wszczepieniem implantów, w przypadku zaniku kości w obrębie szczęki W zależności od ilości kości, którą chcemy odbudować możemy wykonać sinus lift metodą zamkniętą przez zębodół lub przy bardziej rozległych zanikach metodą otwartą.
5. Czy każdy musi usuwać ósemki?
Nie każdy musi usuwać ósemki. Konieczność ich usunięcia zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz oceny stomatologa lub chirurga stomatologicznego. Usunięcie ósemek jest zalecane w przypadkach, gdy rosną one nieprawidłowo, pod kątem, lub jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na ich wyrżnięcie, co powoduje ich zatrzymanie w kości.
W naszej klinice w chirurgii stomatologicznej specjalizują się:
Chirurgia, implantologia,
kompleksowe plany leczenia