Zalecenia po ekstrakcji zęba

ZALECENIA PO EKSTRAKCJI ZĘBA

Jakie zalecenia stosować po
zabiegu w Exacto Stomatologia?

Wszystko będzie dobrze!

Ekstrakcja zęba to zabieg, który może wywołać sporo emocji i pytań. Szczególnie w kontekście tego, co robić po zabiegu, aby proces gojenia przebiegł sprawnie i bez niespodzianek. Oto kilka kluczowych zaleceń, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie i komfort po ekstrakcji zęba.


Bezpośrednio po zabiegu:

1. Zachowanie tamponu

Bezpośrednio po usunięciu zęba, dentysta umieści w Twojej jamie ustnej sterylną gazę, którą należy przytrzymać przez około 30-45 minut po zabiegu. Tampon pomaga w zatrzymaniu krwawienia poprzez tworzenie skrzepu krwi, który jest pierwszym krokiem
do gojenia.

2. Unikanie ssania i płukania

W pierwszych 24 godzinach po zabiegu unikaj ssania (np. palenia papierosów, picia przez słomkę), ponieważ może to prowadzić do wysunięcia się skrzepu z miejsca ekstrakcji, co zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. suchego zębodołu. Również intensywne płukanie może zakłócić proces gojenia.

3. Zimne okłady

Aby zmniejszyć obrzęk i ból, możesz przykładać zimne okłady do policzka w miejscu zabiegu. Stosuj je przez 15 minut co godzinę w pierwszych 24 godzinach po ekstrakcji.

W dniach następujących po zabiegu:

4. Dieta

Przez pierwsze dni po ekstrakcji jedz miękkie jedzenie, takie jak jogurty, zupy, puree ziemniaczane. Unikaj gorących napojów i twardych, chrupiących pokarmów, które mogą uszkodzić miejsce, gdzie został usunięty ząb.

5. Higiena jamy ustnej

Nawet w dniu ekstrakcji zęba nie zapominaj o delikatnym szczotkowaniu pozostałych zębów, omijając bezpośrednio miejsce, gdzie ząb został usunięty. Po 24 godzinach możesz zacząć delikatnie płukać jamę ustną specjalną płukanką stomatologiczną, którą zarekomenduje Ci nasz lekarz.

6. Leki

W razie potrzeby stosuj przepisane przez dentystę leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli ból nie ustępuje lub zaczyna się nasilać po kilku dniach, skontaktuj się z dentystą.

7. Wizyta kontrolna

Umów się na kontrolę i po ekstrakcji, aby dentysta mógł ocenić stan gojenia i ewentualnie podjąć dalsze działania, jeśli jest taka potrzeba.

Ekstrakcja zębów z delikatnością
i doświadczeniem!

Pamiętaj!

W Exacto Stomatologia zabiegi przeprowadzają doświadczeni lekarze i możesz się czuć w pełni bezpiecznie, jednak monitoruj swoje samopoczucie. Oczywiście nie należy sondować miejsca ekstrakcji językiem. Jednak każdy organizm reaguje inaczej, a małe dolegliwości w pierwszych dniach po zabiegu są normalne. Jednakże, jeśli doświadczasz silnego dyskomfortu bólowego, gorączki, krwawienia lub innych niepokojących objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

KLINIKA POZNAŃ

KLINIKA JAROCIN