ORTODONCJA

Leczenie ortodontyczne
w Exacto Stomatologia

Nowoczesne leczenie ortodontyczne

Z pewnością kojarzycie z niektórych starszych filmów czy seriali bohaterów, którzy nosili mało estetyczne urządzenia składające się z zamków przymocowanych do zębów oraz metalowych obręczy okalających głowę. Na szczęście to już pieśń przeszłości, a nowoczesne aparaty ortodontyczne dostępne w Exacto są wykonane przy użyciu wysokiej jakości materiałów, z dbałością o szczegóły i mogą być niemal niewidoczne. Zadania współczesnej ortodoncji są bardzo szerokie i obejmują korekcję niewłaściwego ustawienia zębów, leczenie wad zgryzu oraz korygowanie asymetrii szczęki lub żuchwy.

Ogromną rolę w całym procesie odgrywa również stworzenie skutecznego planu leczenia. W Exacto dążymy do tego, żeby leczenie ortodontyczne nie tylko zapewniało wspaniałe rezultaty estetyczne, ale również było jak najbardziej skuteczne oraz w pełni bezpieczne. Nowoczesne metody oraz aparaty, jakich używamy nie tylko pozwalają znacznie skrócić czas leczenia, ale również zmniejszają dolegliwości bólowe w trakcie leczenia, co potwierdzają nasi pacjenci.

Leczenie ortodontyczne jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczone nieprawidłowości zgryzu mogą doprowadzić do szeregu różnych problemów i komplikacji, takich jak:

wady wymowy i problemy z mową

choroby dziąseł i zapalenie przyzębia

ścieranie powierzchni zębowych

dyskomfort w trakcie jedzenia czy żucia

zwiększone ryzyko chorób jamy ustnej

bóle głowy i szczęki oraz bóle mięśniowe

próchnica

zmiany w wyglądzie twarzy

problemy z oddychaniem

Leczenie ortodontyczne w Exacto to nie tylko równe zęby. To troska o zdrowie całego organizmu.

Głównym celem ortodoncji jest zazwyczaj poprawa estetyki uśmiechu. Jednak leczenie ortodontyczne ma znacznie więcej zalet. Zaletami leczenia ortodontycznego w Exacto są:

  • korekta wad zgryzu i ustawienia zębów,
  • poprawa funkcji układu żucia,
  • poprawa zdrowia jamy ustnej,
  • zmniejszenie bólu i dyskomfortu,
  • zapobieganie uszkodzeniom zębów oraz ich ścieraniu,
  • poprawa mowy,
  • zwiększenie ogólnego komfortu życia,
  • zmniejszenie ryzyka urazów i chorób przyzębia,
  • zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak choroby dziąseł, próchnica, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych czy zaburzenia wymowy.

Ortodoncja w Exacto Stomatologia

W naszej klinice wiemy, jak ważne dla pacjentów w obecnych czasach jest leczenie ortodontyczne, dlatego też używamy do tego celu nowoczesnych metod diagnostycznych oraz wysoce specjalistycznych sprzętów, aby leczenie przyniosło pacjentom jak najlepsze efekty. Tego typu leczeniem zajmuje się u nas wykwalifikowany lekarz ortodonta. Oferujemy naszym pacjentom szereg rozwiązań, wśród których znajdziecie:

Klasyczny aparat stały

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie wśród pacjentów. Standardowy aparat składa się z kilku elementów, w tym z łuku, który jest przymocowany do zamków ortodontycznych za pomocą kolorowych gumek zwanych ligaturami, których kolory pacjenci mogą zmieniać według swoich upodobań. Nasi pacjenci mogą również wybrać, czy zamki w ich aparacie będą wykonane z metalu, czy też z porcelany.

Aparat samoligaturujący

Podobnie jak w przypadku aparatu klasycznego, ten również składa się z łuku przymocowanego do zamków ortodontycznych. Jedyną różnicą jest brak ligatur. Zamiast tego, zapięcia (zamki) w takim aparacie posiadają wbudowane mechanizmy, które same utrzymują łuk w odpowiednim miejscu. Również w tym przypadku mamy w ofercie zarówno metalowe, jak i porcelanowe zamki.

Nakładki ExaClear

To innowacyjna metoda ortodontyczna, która wykorzystuje przezroczyste, wykonane na miarę nakładki, aby stopniowo przesuwać zęby do pożądanej pozycji. Nakładki te są wyprodukowane na podstawie skanów jamy ustnej pacjenta, co pozwala na precyzyjne dopasowanie ich do kształtu i wymiarów zębów.
W Exacto oferujemy kilka rodzajów nakładek, w tym autorską metodę leczenia niewidzialnymi nakładkami ExaClear wykonywanymi w naszym laboratorium.

Aparat podniebienny

Jest umieszczany na podniebieniu pacjenta. Składa się z metalowych lub plastikowych elementów, które są połączone drutami i sprężynami. Aparat podniebienny jest stosowany głównie u dzieci w celu korygowania wad zgryzu i zapewnienia prawidłowego rozwijania się kości szczęk

Aparat ruchomy

Jest to aparat, który może być zdejmowany przez pacjenta. Składa się z plastikowych elementów, które osadzane są na zębach i łączone za pomocą sprężyn, drutów lub klamer. Aparaty ruchome są często stosowane u dzieci i młodzieży do korygowania łagodnych wad zgryzu, korekty przesunięć zębów lub utrzymania efektów leczenia ortodontycznego.

Nowoczesne leczenie ortodontyczne w Exacto poprawia jakość życia.

Proces leczenia ortodontycznego w Exacto Stomatolgia

Do leczenia ortodontycznego podchodzimy holistycznie i z wielką precyzją. Na początku leczenia ortodontycznego w Exacto wykonujemy kompleksowy pakiet badań oraz tworzymy plan leczenia, który uwzględnia indywidualne potrzeby i oczekiwania Pacjenta.

Pierwsza wizyta u lekarza ortodonty obejmuje dokładne badanie jamy ustnej, wykonanie wszystkich niezbędnych badań obrazowych oraz zdjęć rentgenowskich, wizualną ocenę zgryzu oraz rozmowę z Pacjentem w celu ustalenia oczekiwań i celów leczenia. Na podstawie zebranych danych opracowujemy indywidualny plan leczenia, uwzględniając rodzaj wady zgryzu, preferencje Pacjenta oraz oczekiwane rezultaty.

W zależności od wady zgryzu oraz preferencji pacjenta podejmujemy decyzję dotycząca wyboru odpowiedniej metody leczenia. Jeśli pacjent decyduje się na aparaty stałe lub nakładkowe, montujemy urządzenie na zębach. W przypadku aparatów stałych przyklejamy zamki do powierzchni zębów za pomocą specjalistycznego kleju, natomiast w przypadku nakładek ortodontycznych pacjent otrzymuje od nas zestaw nakładek do noszenia. W zależności od rodzaju aparatu wizyty kontrolne powinny odbywać się co miesiąc lub dwa.

Po osiągnięciu zamierzonych rezultatów zdejmujemy aparat i dokładnie oczyszczamy zęby z pozostałego kleju. Zalecamy również stosowanie retencji ortodontycznej, aby utrzymać osiągnięte efekty. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego pacjent powinien regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne, stosować się do zaleceń dotyczących retencji ortodontycznej oraz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, aby utrzymać zdrowy i piękny uśmiech.

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

1. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od rodzaju wady zgryzu, stopnia skomplikowania przypadku, indywidualnych cech pacjenta oraz wybranej metody leczenia. Statystyczne leczenie ortodontyczne trwa około 2 lata. Bardziej skomplikowane przypadki mogą wymagać dłuższego czasu leczenia, podczas gdy mniejsze korekty mogą być wykonane w krótszym czasie.

Aby uniknąć nawrotu wad zgryzu po zakończeniu leczenia ortodontycznego, ważne jest przestrzeganie zaleceń ortodonty, regularne noszenie retencji, systematyczne wizyty kontrolne oraz zachowanie właściwej higieny jamy ustnej.

Tak, można wykonywać higienizację jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, a nawet jest to zalecane. Leczenie ortodontyczne, zwłaszcza z użyciem aparatów stałych, może utrudniać utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej z powodu trudności w dokładnym czyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Wybielanie podczas leczenia ortodontycznego nie jest wskazane. Zalecamy wykonanie wybielania po zakończonym leczeniu ortodontycznym i wcześniejszym wykonaniu profesjonalnej higienizacji zębów.

W naszej klinice w ortodoncji specjalizują się:

Lekarz dentysta Master of Orthodontics and Dentofacial Orthopaedics
Ortodoncja, leczenie zachowawcze
Lekarz dentysta Założyciel Kliniki Exacto Stomatologia
Protetyka, ortodoncja, implantologia, kompleksowe plany leczenia

Cennik usług

Ortodoncja

Umów się na wizytę

Nasza wyspecjalizowana kadra jest gotowa, by spełnić Twoje marzenia i sprawić, byś znów szeroko się uśmiechnął!

KLINIKA POZNAŃ

KLINIKA JAROCIN