Znieczulenie stomatologiczne w ciąży

ZNIECZULENIE
STOMATOLOGICZNE W CIĄŻY

Bezpieczeństwo i wskazówki
dla przyszłych Mam

Czy można stosować znieczulenie w ciąży?

Znieczulenie stomatologiczne jest powszechnie stosowaną i wręcz nieodzowną procedurą w stomatologii. U kobiet w ciąży może to budzić obawy związane z bezpieczeństwem dziecka. Znieczulenie może być stosowane w ciąży, jednak istnieją pewne środki ostrożności i zalecenia, których należy przestrzegać. Ich stosowanie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie leczenia stomatologicznego w tym okresie.

Bezpieczeństwo – zawsze najważniejsze!

1. Badania potwierdzają…

Badania naukowe przeprowadzonych między innymi przez American Dental Association (ADA) oraz American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) )wykazały, że stosowanie miejscowych środków znieczulających, takich jak lidokaina czy mepiwakaina, w dawkach stosowanych w stomatologii, nie jest związane z ryzykiem dla płodu.

2. Miejsce podania znieczulenia

Odpowiednie podanie znieczulenia miejscowego w odpowiedniej ilości w trakcie zabiegu stomatologicznego ogranicza wchłanianie substancji czynnej przez organizm matki, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo dla płodu.

3. Indywidualne podejście

Decyzja o przeprowadzeniu znieczulenia stomatologicznego w ciąży powinna być podejmowana indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia matki, etap ciąży oraz rodzaj i konieczność przeprowadzanego zabiegu.

4. Znaczenie konsultacji

Przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego w ciąży zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę oraz stomatologiem. Ważne jest, aby poinformować lekarza o ciąży i przestrzegać wszelkich zaleceń.

Zdrowe zęby w ciąży!
To możliwe.

Wskazówki dla przyszłych Mam

1

Planowanie wizyt stomatologicznych

Zaleca się planowanie wizyt stomatologicznych przed zajściem w ciążę lub podczas drugiego trymestru, który jest najstabilniejszym okresem. Jeśli jednak leczenie jest konieczne, każdy etap jest dokładnie planowany i konsultowany z lekarzem w trosce o bezpieczeństwo Pacjentki i dziecka.

2

Informowanie stomatologa

Zawsze poinformuj swojego stomatologa o swojej ciąży. Stomatolog będzie mógł dostosować procedury leczenia do Twojej sytuacji oraz podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku.

3

Świadome podejmowanie decyzji

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu znieczulenia stomatologicznego w ciąży, omów swój stan zdrowia, przyjmowane leki, aby określić wszystkie możliwe ryzyka i korzyści z lekarzem prowadzącym ciążę oraz stomatologiem.

Gotowa na zdrowy uśmiech w ciąży?

Znieczulenie stomatologiczne w ciąży może być konieczne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Zachęcamy do przestrzegania zaleceń lekarza i stomatologa oraz podejmowania świadomych decyzji, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku. Jeśli masz pytania lub obawy dotyczące znieczulenia stomatologicznego w ciąży, serdecznie zapraszamy przyszłe Mamy na konsultacje. Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania i udzielą Ci wszelkich informacji.

KLINIKA POZNAŃ

KLINIKA JAROCIN