Nadwrażliwość zębów

NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW

Przyczyny, objawy i leczenie
w Exacto Stomatologia

Nadwrażliwość zębów to powszechna dolegliwość

Może wydawać się, że problem nadwrażliwości zębów nie jest dolegliwością bardzo kłopotliwą. Jednak osoby, które doświadczyły tego problemu wiedzą, że w dłuższym okresie  nadwrażliwość znacznie pogarsza jakość codziennego funkcjonowania. Zrozumienie przyczyn tego schorzenia oraz sposobów leczenia i zapobiegania jest kluczowe dla utrzymania komfortu funkcjonowania i zdrowia jamy ustnej.


Nadwrażliwość – skąd się bierze?

1. Nadmierna erozja szkliwa

To niestety najczęstsza przyczyna. Nadmierna erozja szkliwa, spowodowana np. złą dietą i nadmiernym spożyciem kwasowych napojów oraz pokarmów lub agresywnym szczotkowaniem zębów, może prowadzić do nadwrażliwości zębów poprzez odsłonięcie zakończeń nerwowych w zębach.

2. Recesja dziąseł

Recesja dziąseł, czyli cofanie się linii dziąseł, może prowadzić do odsłonięcia korzeni zębów. Odsłonięta część korzeniowa jest dużo bardziej wrażliwa od koronowej i właśnie to zwiększa wrażliwość zęba na bodźce zewnętrzne.

3. Próchnica zębów

Zaawansowana próchnica zębów ma bardzo wiele działań niepożądanych dla naszego zdrowia. Wspomniana próchnica w głównej mierze prowadzi do powstawania ubytków w szkliwie, wywołując nadwrażliwość zębów. Szczególnie nieprzyjemne dla pacjentów z próchnicą są bodźce termiczne i chemiczne.

4. Zabiegi stomatologiczne

Czasem zdarza się, że po wykonaniu niektórych zabiegów stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe, wypełnienia lub zabiegi periodontologiczne, zęby mogą stawać się bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Najczęściej ten proces ustaje samoistnie w dosyć szybkim czasie.

5. Zgrzytanie zębami lub bruksizm

To jedna z poważniejszych dolegliwości, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Zgrzytanie zębami może prowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz zwiększonej nadwrażliwości zębów na bodźce zewnętrzne. Nadwrażliwość w tym przypadku jest ważną oznaką, że na ten poważny problem należy zwrócić uwagę.

Zapomnij o nadwrażliwości zębów!

Auć! Czy ten ból to nadwrażliwość?

Często trudno rozpoznać rodzaj bólu, jaki nam doskwiera. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Uczucie bólu lub dyskomfortu podczas jedzenia, lub picia gorących, zimnych, kwaśnych lub słodkich pokarmów i napojów.

  • Uczucie ostrego, przeszywającego bólu w zębach w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, takie jak zimne powietrze lub dotyk.

  • Dyskomfort podczas szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznej.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością?

Zawsze rekomendujemy na początek wizytę u dentysty. To najpewniejsze rozwiązanie. W Exacto Stomatologia na bazie dokładnej oceny jamy ustnej możemy zalecić odpowiednią terapię. Jednak to nie jedyna możliwość. Pomocnych może się okazać kilka rozwiązań.

1

Specjalistyczne pasty do zębów

Pasty do zębów dla osób z nadwrażliwością zawierają składniki takie jak fluor, który wzmacnia szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość zębów.

2

Unikanie czynników wyzwalających

Istotne jest ograniczenie spożycia kwasowych pokarmów i napojów oraz unikanie zbyt gorących lub zbyt zimnych potraw. Zdecydowanie warto o tym pamiętać!

3

Nakładki / szyny na zęby

Doraźnym, lecz nie ostatecznym rozwiązaniem w przypadku bruksizmu i działania niektórych czynników zewnętrznych mogą być specjalne nakładki ochronne. Ich stosowanie i dobór to indywidualna kwestia, którą omawiamy zawsze na wizycie w gabinecie.

4

Lakierowanie

Stosowanie lakierów fluorowych przez stomatologa może pomóc we wzmocnieniu szkliwa i zmniejszeniu nadwrażliwości zębów.

Problem nadwrażliwości można rozwiązać.

W Exacto Stomatologia tę kwestię traktujemy bardzo poważnie i jesteśmy w stanie skutecznie jej zaradzić. Zawsze najważniejsze jest, aby znaleźć genezę problemu. Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, zawsze rekomendujemy, aby skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

KLINIKA POZNAŃ

KLINIKA JAROCIN