Chirurgia stomatologiczna to jedna z gałęzi stomatologii zajmująca się zabiegami w obrębie jamy ustnej. Często wiąże się to tylko z ekstrakcją zęba, ale stomatolog może rozważyć inne opcje, takie jak resekcja wierzchołkowa, hemisekcje, podcięcie wędzidełka warg sromowych i języka czy odsłonięcie zachowanych zębów w łuku. Na przestrzeni lat chirurgia stomatologiczna zmieniła się całkowicie. Minimalnie inwazyjne podejście, delikatne, precyzyjne procedury, całkowite znieczulenie spowodowały, że zabiegi wykonywane w jamie ustnej są zazwyczaj zupełnie bezbolesne, a rekonwalescencja po nich krótka i bez powikłań.

Leczenie nie powinno wywoływać u pacjentów obaw, gdyż każdorazowo zabieg jest dobrze zaplanowany, a postępowanie dobrane do konkretnego przypadku. Nasz zespół lekarzy zajmujących się chirurgią stomatologiczną jest doskonale przygotowany merytorycznie a gabinety wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, potrzebny by wykonać wszystkie konieczne zabiegi. Chirurgia jest dziedziną medycyny, owianą złą sławą. Pacjenci często stresują się przed zabiegami, bojąc się powikłań oraz bólu.
W Exacto Stomatologia przykładamy ogromną uwagę do dokładnego przedstawienia pacjentowi planu leczenia oraz do doboru najlepszej metody dla danego przypadku. W myśl zasady” im lepiej znasz swojego wroga, tym mniej się go boisz”, lekarz prowadzący omawia przebieg planowanej procedury. Pacjent może zapytać o wszystkie szczegóły, by czuć się komfortowo i niepotrzebnie nie panikować przed, w trakcie, ani po zabiegu.
Nowoczesne metody i środki znieczulające całkowicie znoszą odczucie bólu w trakcie wykonywania zabiegów. Dodatkowo, po zakończeniu pacjenci otrzymują antybiotyk (jeśli konieczny), środki przeciwbólowe oraz zimny kompres.
Personel z troską i zaangażowaniem pomaga pacjentom w okresie pozabiegowym, by jak najszybciej wrócili do zdrowia i pełni sił.
Komfort pacjenta jest dla nas najważniejszy!

Ekstrakcja

Bezbolesne usunięcie zębów, których nie daje się uratować w toku leczenia zachowawczego lub protetycznego. Każdy ząb jest sprawdzany pod kątem możliwości jego zachowania, a dalsze postępowanie dokładnie ustalane z pacjentem.
Ekstrakcja jest procedurą ostateczną!

Nasza praktyka stomatologiczna specjalizuje się w zakresie interwencji chirurgicznych, zwłaszcza ekstrakcji (usuwania) nieodwracalnych zębów. Przed zabiegiem przeprowadza się szczegółową diagnozę zęba problemowego.  

Ekstrakcje zębów są w 100% bezbolesne i zapewniają pełen komfort pacjenta. Nasi chirurdzy są ekspertami w przeprowadzaniu najtrudniejszych ekstrakcji, w tym ekstrakcji zębów zatrzymanych (zębów niewidocznych).

W codziennej praktyce  wykorzystujemy najnowsze technologie, takie jak tomografia komputerowa CBCT oraz sterowana regeneracja tkanek z wykorzystaniem membran PRF, dzięki czemu jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Tomografia komputerowa umożliwia precyzyjne pozycjonowanie zębów zatrzymanych względem zębów sąsiednich i otaczających struktur anatomicznych (nerwy, zatoki szczękowe itp.), umożliwiając wczesną diagnostykę uzębienia resztkowego.  

Ekstrakcja zęba tylnego, w tym zębów zatrzymanych, jest najtrudniejszym zabiegiem ekstrakcyjnym ze względu na jego umiejscowienie w jamie ustnej (zwykle trudno dostępne) oraz bliskość innych struktur anatomicznych (nerw żuchwowy, guz szczęki lub zatoka szczękowa) jest jednym z 60-70% pacjentów może odczuwać ból, gorączkę, drętwienie i szczękościsk przez 2-3 dni po usunięciu. Czas przeprowadzanej procedury waha się od 5 minut do 1,5 godziny, w zależności od złożoności i lokalizacji.

Po ekstrakcji  zęba chirurg zabezpiecza zębodół, aby zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych. Po zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z kliniką, a wszystkie badania kontrolne wliczone są  w cenę ekstrakcji. Znieczulenie miejscowe zapewnia całkowicie bezbolesny zabieg (znieczulenie trwa około 5 godzin).

Chirurgiczne usuwanie ósemek, także zębów zatrzymanych

Zęby mądrości często rosną w nieprawidłowym położeniu, lub zwyczajnie nie ma na nie miejsca w łuku zębowym. Nasilające się stany zapalne, stłoczenia zębów przednich czy dolegliwości bólowe zmuszają, by usunąć ząb podczas zabiegu chirurgicznego.
W naszych gabinetach, dzięki szczegółowej diagnostyce i minimalnie inwazyjnemu podejściu nawet najtrudniejsze zabiegi są przeprowadzane w przyjemnej i komfortowej atmosferze, oraz pełnym znieczuleniu (bezbolesne usuwanie).

Usuwanie zębów złamanych lub niewyrżniętych

Jeżeli dojdzie na skutek urazu, wypadku lub nawet przypadkowego nagryzienia czegoś twardego do złamania zęba, jego usunięcie może okazać się sporym wyzwaniem. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ząb w ogóle nie pojawił się w jamie ustnej. Ekstrakcja wtedy staje się wyzwaniem, na które nasz zespół czeka w gotowości. Realizujemy zabiegi na zlecenia protetyczne, ze wskazań ortodontycznych, dokańczamy nieudane ekstrakcje.

Resekcja wierzchołka korzenia

Zabieg, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia i usunięciu wraz z otaczającą go zmianą. Procedura ta jest zazwyczaj wykonywana jako ostatnia próba ratowania zęba, lub gdy chcemy zachować nienaruszoną, obecną w ustach pracę protetyczną

Odbudowa wyrostka zębodołowego

Po ekstrakcji zęba dochodzi do zaniku tkanki kostnej w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się korzenie. Może to utrudniać, lub uniemożliwić wszczepienie implantu. Wykonujemy zabiegi sterowanej regeneracji kości z użyciem materiałów kościozastępczych oraz osocza bogatopłytkowego PRF. Możliwe jest także zabezpieczenie zębodołu materiałem, w celu utrzymania objętości pod przyszłą odbudowę implantologiczną.

Plastyka połączeń z zatoką szczękową

Często zdarza się, że zabieg usunięcia zęba w łuku górnym, powikłany jest otwarciem zatoki szczękowej. Takie połączenie musi zostać prawidłowo i natychmiast zaopatrzone, by nie doprowadzić do trudno leczących się powikłań. Gdy dojdzie do tego w naszych gabinetach, zespół jest gotowy, by natychmiast zaopatrzyć pacjenta i wykonać plastykę na tym samym zabiegu.
Wykonujemy również zabiegi u pacjentów, u których doszło do powikłań poza naszymi gabinetami, lub gdy połączenie ujawniło się dopiero po czasie.
Torbiele, zamiany zębopochodne, zmiany na błonach śluzowych, przygotowania pacjentów protetycznych, zaopatrzenie po urazach dopełniają wachlarz oferowanych przez nasz zespół procedur.Gabinety Exacto Stomatologia wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Aparaty RTG oraz Tomografia komputerowa pozwalają na jednej wizycie wykonać badania i dokonać analizy konkretnego przypadku. Wszystko dostępne jest na miejscu, dzięki czemu oszczędzamy czas naszych pacjentów i znacząco skracamy etap przygotowania leczenia. Urządzenia pozwalają także na sprawdzenie efektów naszej pracy w trakcie, oraz po zabiegu, co minimalizuje ryzyko powstania błędu oraz ewentualnych powikłań.

Apicektomia 

Apicektomia jest stomatologicznym zabiegiem chirurgicznym, który usuwa wierzchołek korzenia, usuwając jednocześnie zmiany kostne i stany zapalne. Nieszczelności mogą dotyczyć pacjentów, których zęby nie nadają się do ponownego leczenia kanałowego lub u których pojawiły się zmiany okołowierzchołkowe, którzy nie otrzymali takiego leczenia. Często jest to  zabieg „ostatniej szansy”, aby uratować ząb przed ekstrakcją.  

Wycięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu dentysta odsłania kość w pobliżu korzenia problematycznego zęba i usuwa zainfekowaną lub zaognioną tkankę. Usuwany jest również fragment korzenia. Następnie kanał wypełniany jest specjalnym cementem, a ubytek kostny wypełniany jest biomateriałem zastępującym kość.  

Miejscowy dyskomfort i obrzęk mogą wystąpić po wycięciu, ale powinny ustąpić w ciągu kilku dni. W przypadku utrzymywania się i nasilenia bólu, krwawienia lub łagodnej gorączki należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.  

Chirurgia szczękowo-twarzowa  

Przeprowadzane jest również zachowawcze leczenie  złamań żuchwy.  

Zrost żuchwowy trwa około 6-8 tygodni. W tym czasie pacjent może spożywać wyłącznie dietę płynną lub półpłynną. W tym czasie należy również zadbać o higienę jamy ustnej. Po tym sprint jest usuwany. Leczenie zachowawcze jest zwykle stosowane  jako leczenie podtrzymujące podczas operacji.