JAK DBAĆ O ZĘBY?
Człowiek został obdarzony dwoma kompletami zębów: mlecznymi i stałymi. Nie mamy tyle szczęścia co rekin, dlatego musimy dbać o nie już od momentu pojawienia się ich w naszej jamie ustnej.
Od małego wszyscy wpajają nam złotą zasadę „myj zęby!”, szkoda tylko, że często rozumiemy ją dopiero po latach. Nie zna życia ten, kto nie walczył z rodzicami o każdy umyty ząb i z higienistką w szkole, żeby uniknąć znienawidzonej fluoryzacji.
Te wszystkie zabiegi przeprowadzane w dzieciństwie miały ogromny wpływ na to, jak dbamy o zęby teraz. Dlatego właśnie warto jest przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących higieny jamy ustnej. Oto one!
JAK DŁUGO MYĆ ZĘBY?
Po pierwsze: ZĘBY SZCZOTKUJEMY PRZEZ 2 MINUTY minimum dwa razy dziennie. Nieważne jakiej szczoteczki używamy, czas mycia zębów jest dokładnie taki sam. Nie liczy się ani szczoteczka, ani pasta, której używamy, a technika. To ona ma tu fundamentalne znaczenie.
Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45° do linii dziąseł i czyścimy ruchem wymiatającym lub obrotowym.
Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45° do linii dziąseł i czyścimy ruchem wymiatającym lub obrotowym.
Nie szorujemy zębów od prawej do lewej, a dokładnie kontrolujemy każdy ruch. Nie przyciskany również główki zbyt mocno, a delikatnie szczotkujemy zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba. To bardzo ważne, aby nie pominąć żadnego miejsca.
W naszej jamie ustnej znajdują się cztery ćwiartki i na każdą z nich powinniśmy przeznaczyć 30 sekund. W nowych szczoteczkach elektrycznych znajdują się wbudowane timery, które pomagają w kontrolowaniu czasu. Można skorzystać też z metod trochę bardziej przyziemnych i zakupić klepsydrę.
Lecimy dalej, wciąż została nam minuta!
JAK NITKOWAĆ ZĘBY?
Po drugie: NITKUJEMY (lub używamy irygatora). Jest to chyba najbardziej znienawidzona i zaniedbana czynność. Z naszych obserwacji wynika, że nawet połowa dorosłych Pacjentów niechętnie się z nią obchodzi. A to duży błąd!
Nawet najdokładniejsze szczotkowanie zębów nie jest w stanie doczyścić przestrzeni międzyzębowych. To właśnie dzięki nitce możemy usunąć stamtąd resztki pokarmu.
Jak jej używać? Nawijamy ją na dwa palce, a następnie napiętą wprowadzamy do przestrzeni między zębami, aż wyczujemy pierwszy opór. Wówczas czyścimy miejsce przy dziąśle. Za każdym razem nić prowadzimy przy zębie i wykonujemy ruchy góra-dół. I tak właśnie mija nam kolejne 30 SEKUND.
No więc zostaje nam ostatnie cenne pół minuty, jak je porządnie wykorzystać?
Badania wykazały, że każdorazowe
użycie płynu zapewnia dodatkową wielogodzinną ochronę i zabija nawet 99% drobnoustrojów znajdujących się w naszej jamie ustnej.
To nie tylko świeży oddech, ale przede wszystkim kolejny ważny krok w codziennej profilaktyce. Pomaga zwalczać płytkę nazębną, zmniejsza nadwrażliwość, łagodzi stany zapalne i przede wszystkim działa antybakteryjnie.
I tak właśnie minęły nam 3 najważniejsze minuty. Można potraktować je jako zło konieczne, codzienny rytuał, a nawet domowe SPA, za które zęby będą nam wdzięczne.
Jak często wizyta u dentysty?
A jeśli w ciągu dnia zostanie Ci jeszcze wolna chwila… nie zapomnij umówić się na wizytę kontrolną do dentysty i higienistki stomatologicznej.
Regularne wizyty u specjalisty pomogą Ci zaoszczędzić nie tylko czas na późniejsze dłuższe leczenie zębów, ale i pieniądze.
Podczas każdego spotkania z higienistką dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby. Instruktaż higieny jamy ustnej to jedna ze składowych każdej wizyty. Możesz zabrać ze sobą swoją szczoteczkę i zapytać, czy dbasz o nie we właściwy sposób.
Pamiętaj, że zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko walory estetyczne, ale również prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.