Woman in bathroom brushing teeth smiling

Jak dbać o zęby?

Człowiek został obdarzony dwoma kompletami zębów: mlecznymi i stałymi. Nie mamy tyle szczęścia co rekin, dlatego musimy dbać o nie już od momentu pojawienia się ich w naszej jamie ustnej. Od małego wszyscy wpajają nam złotą zasadę „myj zęby!”, szkoda tylko, że często rozumiemy ją dopiero po latach. Nie zna życia ten, kto nie walczył z rodzicami o każdy umyty ząb i z higienistką w szkole, żeby uniknąć znienawidzonej fluoryzacji. Te wszystkie działania miały na celu zadbać o nasze zęby, a co za tym idzie, również zdrowie. Po latach możemy dziękować im w duchu.

Te wszystkie zabiegi przeprowadzane w dzieciństwie miały ogromny wpływ na to, jak dbamy o zęby teraz. Dlatego właśnie warto jest przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących higieny jamy ustnej. Oto one! ​

JAK DŁUGO MYĆ ZĘBY?

Po pierwsze: ZĘBY SZCZOTKUJEMY PRZEZ 2 MINUTY minimum dwa razy dziennie. Nieważne jakiej szczoteczki używamy, czas mycia zębów jest dokładnie taki sam. Nie liczy się ani szczoteczka, ani pasta, której używamy, a technika. To ona ma tu fundamentalne znaczenie.

Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45° do linii dziąseł i czyścimy ruchem wymiatającym lub obrotowym. Nie szorujemy zębów od lewa do prawa, a dokładnie kontrolujemy każdy ruch. Nie przyciskany również główki zbyt mocno, a delikatnie szczotkujemy zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba. To bardzo ważne, aby nie pominąć żadnego miejsca.

W naszej jamie ustnej znajdują się cztery ćwiartki i na każdą z nich powinniśmy przeznaczyć 30 sekund. W nowych szczoteczkach elektrycznych znajdują się wbudowane timery, które pomagają w kontrolowaniu czasu. Można skorzystać też z metod trochę bardziej przyziemnych i zakupić klepsydrę.

Lecimy dalej, wciąż została nam minuta!

JAK NITKOWAĆ ZĘBY?

Po drugie: NITKUJEMY (lub używamy irygatora). Jest to chyba najbardziej znienawidzona i zaniedbana czynność. Z naszych obserwacji wynika, że nawet połowa dorosłych Pacjentów niechętnie się z nią obchodzi. A to duży błąd! Nawet najdokładniejsze szczotkowanie zębów nie jest w stanie doczyścić przestrzeni międzyzębowych. To właśnie dzięki nitce możemy usunąć stamtąd resztki pokarmu. 

Jak jej używać? Nawijamy ją na dwa palce, a następnie napiętą wprowadzamy do przestrzeni między zębami, aż wyczujemy pierwszy opór. Wówczas czyścimy miejsce przy dziąśle. Za każdym razem nić prowadzimy przy zębie i wykonujemy ruchy góra-dół. I tak właśnie mija nam kolejne 30 SEKUND. 

No więc zostaje nam ostatnie cenne pół minuty, jak je porządnie wykorzystać?

 

 

Czym płukać usta?

To proste! PŁUCZEMY JAMĘ USTNĄ przez kolejne 30 sekund. Robimy to energicznie, a następnie wypluwamy.

Badania wykazały, że każdorazowe użycie płynu zapewnia dodatkową wielogodzinną ochronę i zabija nawet 99% drobnoustrojów znajdujących się w naszej jamie ustnej. To nie tylko świeży oddech, ale przede wszystkim kolejny ważny krok w codziennej profilaktyce. Pomaga zwalczać płytkę nazębną, zmniejsza nadwrażliwość, łagodzi stany zapalne i przede wszystkim działa antybakteryjnie.

 

I tak właśnie minęły nam 3 najważniejsze minuty. Można potraktować je jako zło konieczne, codzienny rytuał, a nawet domowe SPA, za które zęby będą nam wdzięczne.

 

Jak często wizyta u dentysty?

A jeśli w ciągu dnia zostanie Ci jeszcze wolna chwila… nie zapomnij umówić się na wizytę kontrolną do dentysty i higienistki stomatologicznej. Regularne wizyty u specjalisty pomogą Ci zaoszczędzić nie tylko czas na późniejsze dłuższe leczenie zębów, ale i pieniądze.

Podczas każdego spotkania z higienistką dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby. Instruktaż higieny jamy ustnej to jedna ze składowych każdej wizyty. Możesz zabrać ze sobą swoją szczoteczkę i zapytać, czy dbasz o nie we właściwy sposób.

Pamiętaj, że zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko walory estetyczne, ale również prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.