Implanty zębowe – czym są?
Implant to mała tytanowa śruba, która zastępuje korzeń zęba. Mocuje się do koronę protetyczną lub mostek protetyczny składających się ze zrekonstruowanych zębów. Implant stomatologiczny jest wykonany z tytanu i jest całkowicie tolerowany przez organizm ludzki. Nie wywołuje on reakcji alergicznych ani stanów zapalnych. Istnieje wiele implantów o różnych kształtach, rozmiarach i metodach aplikacji.
Dlaczego warto wybrać implanty?
Implant zębowy to zaawansowana technologicznie sztuczny korzeń zęba. Są bezpieczni, jakby byli częścią ciebie. Stanowią najlepszą i najbardziej stabilną podstawę dla pojedynczych koron oraz większości mostów i protez. Z zastosowania sprawdzonych rozwiązań w dziedzinie implantologii można oczekiwać wielu korzyści. Dzięki implantom możesz chronić swoje zdrowe zęby. Dzieje się tak, ponieważ konwencjonalne mosty protetyczne wymagają oszlifowania zębów obok brakującego zęba.
Implanty dentystyczne zapobiegają również utracie kości i w następstwie utracie zęba oraz zmianom rys twarzy. Dodatkowo, nie ma potrzeby stosowania protez wypadających. Jest to również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w kontekście leczenia zębów.
Kiedy jest najlepszy czas na wszczepienie implantu?
Najlepiej jest założyć implant jak najszybciej, nawet w dniu ekstrakcji. Dlaczego?
- Po utracie zęba otaczająca kość zaczyna się kurczyć, prowadząc w przyszłości do deformacji łuków zębowych i niepożądanych zmian twarzy. W wyniku zaniku kości sąsiednie zęby zaczynają przechylać się w kierunku luki, a przeciwnie zmieniać swoje położenie.
- Brak choćby jednego zęba powoduje niewłaściwe rozłożenie sił podczas żucia, wpływając na sąsiednie mięśnie i stawy oraz powodując szczególnie silne migrenowe bóle głowy. Ponadto wymusza zmiany w diecie, wpływa na samopoczucie psychiczne i obniża komfort w życiu codziennym.
Czy operacja po założeniu implantów jest bolesna?
Implant wprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a więc procedura jest bezbolesna. Po zabiegu może pojawić się obrzęk i ból, który zniknie w ciągu 1-2 dni.
Implantologia – najlepszy sposób na odtworzenie brakującego zęba
Każdy zabieg implantologiczny poprzedza indywidualna konsultacja, podczas której wykonywane są wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, a lekarz prowadzący szczegółowo omawia możliwości oraz zakres planowanej pracy. W celu optymalnego pozycjonowania implantów, wykonujemy badanie tomograficzne CBCT by uniknąć komplikacji śródzabiegowych. Zarówno Exacto Poznań jak i Exacto Jarocin wyposażone są w najnowszy sprzęt diagnostyczny.Wykonywane zabiegi poparte są wieloletnią praktyką i doświadczeniem, a nasi lekarze ukończyli wiele kursów krajowych i zagranicznych. Szkolili się pod okiem największych polskich oraz światowych specjalistów. Regularne uzupełnianie wiedzy, dopracowane procedury i nowoczesny sprzęt gwarantują Państwu, że zabiegi przeprowadzane są zgodnie z najnowszą wiedzą oraz z zastosowaniem najwyższej jakości standardów.
Nasi specjaliści wykonują wszystkie zabiegi okołoimplantacyjne, jak np. podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift), czy odbudowa wyrostka zębodołowego (augmentacja), które mogą okazać się często niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.
W trudnych przypadkach wspomagamy się projektowanymi w 3D szablonami, co gwarantuje idealne pozycjonowanie implantu nawet w ekstremalnych warunkach.
Korzystamy z różnych systemów implantologicznych, dzięki czemu możemy dobrać implant pod kątem późniejszej odbudowy czy budżetu.
Każdy pacjent otrzymuje paszport implantologiczny, pozwalający zidentyfikować użyte komponenty, oraz potwierdza ich jakość.
Jak przebiega wszepienie implantu – krok po kroku
I etap – konsultacja, badania diagnostyczne, plan leczenia implantologicznego
Podczas wizyty konsultacyjnej, lekarz szczegółowo poznaje potrzeby pacjenta i ustala z nim zakres prac. Następnie wykonywane jest badanie diagnostyczne CBCT, dzięki któremu można zaprojektować pracę.
Po dokładnej analizie zebranych materiałów, lekarz przedstawia pacjentowi dokładny plan leczenia oraz kosztorys wraz z możliwościami alternatywnymi.
Mnogość rozwiązań implantologicznych pozwala idealnie dopasować procedurę, do możliwości i oczekiwań pacjenta.
II etap – zabieg implantologiczny i/lub ewentualne zabiegi około implantacyjne
W tym etapie zostaje przeprowadzony zabieg implantacji. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny. Nie wymaga także przerwy w pełnieniu obowiązków zawodowych lub domowych w kolejnych dniach.
Wprowadzony implant, w zależności od przebiegu zabiegu, może zostać obciążony natychmiast koroną tymczasową lub śrubą gojącą, co skraca ilość kolejnych spotkań.
Okres gojenia zależy od wielu czynników, jednak mieści się w granicach 1 dzień – 12 miesięcy.
III etap – odbudowa protetyczna na implantach
W tym etapie implant, po integracji z otaczającymi tkankami, zostaje obciążony docelową pracą protetyczną.
Sugerowaną odbudową jest korona pełnoceramiczna na łączniku indywidualnym, cyrkonowym. Zapewnia ona najlepsze podparcie tkanek otaczających i najwierniej odtwarza brakujący ząb lub zęby.
Jakie możliwości odbudowy dają implanty? Przykładowe rozwiązania
Implant pojedynczy
Najprostsza i bardzo skuteczna metoda odtworzenia braku pojedynczego zęba. Dzisiejsza technologia i umiejętności naszych lekarzy, pozwalają na natychmiastowe zamocowanie korony w momencie usunięcia własnego zęba, dzięki czemu wyeliminowany jest okres gojenia bez uzupełnienia protetycznego (bardzo istotne np. w odcinku przednim).
Most na implantach
W przypadku braku kilku zębów możliwe jest zastosowanie dwóch lub więcej implantów, w celu odtworzenia braku kilku lub wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie (All on 4, All on 6). W naszych gabinetach stosujemy szablony chirurgiczne oraz wcześniejsze planowanie protetyczne, dzięki czemu implanty są pozycjonowane optymalnie pod przyszłą odbudowę.
Proteza wsparta na implantach Overdenture
Nie wszyscy pacjenci chcą, lub mogą skorzystać z rozwiązania stałego (bez możliwości wyjęcia z ust). Dla nich, mamy możliwość stabilizacji protezy na 2, 3 lub 4 implantach z zastosowaniem elementów zatrzaskowych tzw. lokatorów.
Zabieg pozwala w ciągu jednej wizyty pozbyć się dyskomfortu wypadającej i ruszającej się protezy (zwykle dolnej, ale nie tylko).
Po takim zabiegu pacjent nie musi przyklejać protezy, odzyskuje komfort codziennego funkcjonowania, oraz może znów spożywać swoje ulubione pokarmy bez obawy, że proteza się poruszy lub wypadnie.
Proteza wsparta na belce Doldera
Znacznie bardziej zaawansowane rozwiązanie protetyczne, wsparte na implantach. Zastosowanie frezowanej lub odlewanej belki zwiększa znacznie powierzchnię stabilizacji protezy, oraz umożliwia wsparcie uzupełnienia nawet w przypadkach bardzo niekorzystnego położenia implantów. Poziom stabilizacji pozwala na wykonanie uzupełnienia z większości dostępnych materiałów, co pozostawia dużą swobodę wyboru protezy.
All on 6, All on 4
Najbardziej zaawansowane i najlepsze uzupełnienie braku wszystkich zębów w szczęce i/lub żuchwie. Polega to na wszczepieniu 4-6 implantów i ich natychmiastowym obciążeniu uzupełnieniem protetycznym. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent może odzyskać uśmiech nawet w 1 dzień.
Szybka i bezbolesna procedura, trwa 30-60min, po czym pacjent może się uśmiechać i spożywać posiłki tak, jak własnymi zębami.
W naszym gabinecie, cała procedura jest projektowana cyfrowo, a implanty wszczepiane z zastosowaniem szablonów chirurgicznych 3d oraz modeli drukowanych.
Uzupełnienie gwarantuje doskonałą estetykę i odczucia idealnie naśladujące zęby naturalne.