LECZENIE ORTODONTYCZNE POZNAŃ
Ortodonta Poznań, Ortodonta Jarocin oferuje leczenie wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Efektem tego leczenia są nie tylko piękne i proste zęby, ale także prawidłowe ich relacje, co zapewnia im długotrwałą stabilność oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny.
Nieprawidłowe ustawienie zębów, poza oczywistym pogorszeniem estetyki uśmiechu objawia się m.in. bólami głowy, szumami usznymi a w skrajnych przypadkach zaburzeniami równowagi. Problemy z przeżuwaniem pokarmów odbijają się negatywnie na kondycji układu trawiennego.
Lekarz ortodonta, oceniając indywidualnie sytuację, projektuje kompleksowy plan leczenia dla każdego pacjenta. Doświadczenie zdobywane na wielu szkoleniach i wielu wyleczonych pacjentów, pozwalają na leczenie osób w każdym wieku i wadą zgryzu.
Leczenie ortodontyczne przywraca pacjentom pewność siebie, a nieustający uśmiech jest dla ortodonty największą nagrodą.


Konsultacja
Podstawą leczenia ortodontycznego jest odpowiednie zdiagnozowanie wady i zaplanowanie poszczególnych etapów, oraz właściwy dobór aparatu.
Na pierwszym spotkaniu w Exacto Clinic ortodonta przeprowadzi szczegółowy wywiad stomatologiczny by lepiej poznać obecny stan i oczekiwania pacjenta.
Następnie ortodonta Poznań, ortodonta Jarocin wykonuje kompleksowe badanie wewnątrzustne i zewnątrzustne.
Po wstępnym omówieniu stanu uzębienia ortodonta wykonuje wyciski pod gipsowe modele diagnostyczne, oraz komplet zdjęć radiologicznych i fotograficznych, niezbędnych do przygotowania szczegółowego planu dalszego leczenia ortodontycznego.
Plan leczenia
Ortodonta Poznań, Ortodonta Jarocin omawia szczegółowo plan leczenia ortodontycznego, przygotowany indywidualnie dla pacjenta. Przedstawia etapy i elementy, które konieczne będą do wyleczenia wady zgryzu pacjenta. Wstępnie zarysowany zostaje czas leczenia oraz warunki finansowe. Pacjent uzyskuje wszystkie informacje i ma czas, by zapytać o wszystkie nurtujące kwestie. Dla prawidłowego przebiegu leczenia, konieczna jest pełna współpraca i całkowite zrozumienie obu stron.


Leczenie ortodontyczne
Po zaakceptowaniu planu leczenia ortodontycznego, lekarz ortodonta ustali wizytę, na której rozpocznie się leczenie. Jeżeli to konieczne pacjent zostaje poddany kompleksowej higienizacji, by dziąsła i zęby były w idealnym stanie jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Jeżeli zęby pacjenta tego wymagają, muszą zostać wyleczone jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pozwoli to uniknąć problemów w trakcie leczenia, co często bywa trudne do rozwiązania ze względu na przeszkadzające elementy aparatu ortodontycznego.
Założenie aparatu stałego lub oddanie aparatu ruchomego kończy tę wizytę.
Pacjent otrzymuje zalecenia i umawia kolejną wizytę kontrolną w odstępie 4-6 tygodni.
Na wizytach kontrolnych ortodonta Poznań, ortodonta Jarocin sprawdza postępy leczenia oraz wprowadza kolejne elementy aparatu ortodontycznego.
Zakończenie leczenia ortodontycznego i retencja
Leczenie aparatem ortodontycznym kończy się zdjęciem zamków i wyczyszczeniem zębów z pozostałości kleju. Pacjent poddawany jest higienizacji, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i osad, gromadzący się pod elementami aparatu ortodontycznego.
Prawidłowo ustawione zęby, mają znaczną tendencję do powrotu na swoją pierwotną pozycję. Dlatego po zakończeniu leczenia, wskazane jest wprowadzenie fazy retencyjnej, która utrzymuje zęby w prawidłowej pozycji i zapobiega nawrotowi wady.
Aparat retencyjny może być wkładany na noc lub na stałę przyklejony do zębów na ich tylnej powierzchni. O sposobie i długości noszenia retencji decyduje ortodonta w zależności od konkretnych warunków pacjenta.


Należy pamiętać, że aparat ortodontyczny to tylko narzędzie w rękach doświadczonego ortodonty Poznań, ortodonty Jarocin. Bez odpowiednich umiejętności oraz współpracy ze strony pacjenta, aparat ortodontyczny może wyrządzić wiele nieodwracalnych szkód. Bardzo ważna jest systematyczność pacjenta oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza (czasem powodujących chwilowo dyskomfort u pacjenta).
Aparat ortodontyczny stały (metalowy)
Najpopularniejszy typ aparatu u nastolatków oraz osób dorosłych. W przyklejonych do zębów zamkach zamknięta jest ogromna siła i nieograniczone możliwości, które w rękach sprawnego ortodonty potrafią dać wspaniałe efekty.
Aparat składa się z zamków i pierścieni lub rurek policzkowych, które spina się rożnymi łukami, aby zęby ustawiły się prawidłowych pozycjach. W przypadku alergii, aparat może być wykonany ze stopów bezniklowych, zmniejszając ryzyko reakcji alergicznych.
Leczenie aparatem stałym trwa różnie, w zależności od wady, ale można przyjąć, że mieści się w zakresie 1,5-3lat.
Wbrew obiegowej opinii leczenie ortodontyczne nie boli. Po założeniu aparatu oraz wizytach kontrolnych, na których aktywowane są łuki może wystąpić dyskomfort związany z generowanymi początkowo siłami. Po kilku dniach wrażenie ustępuje.


Aparat ortodontyczny estetyczny
Aparat ortodontyczny estetyczny (ceramiczny) jest ładniejszą odmianą aparatu stałego. Składa się technicznie z takich samych zamków, które ortodonta Poznań przykleja do zębów pacjenta. Same zamki wykonuje się są z materiału estetycznego (porcelanowy, ceramiczny, kryształowy), dzięki czemu ich kolor jest zbliżony do zębów pacjenta. Znacząco poprawia to estetykę uśmiechu w trakcie leczenia oraz sprawia, że aparat ortodontyczny jest znacznie mniej widoczny.
Aparat ortodontyczny ruchomy
Bardzo często stosowany u osób młodych, w pierwszej fazie leczenia. Może być także wykorzystany do korekty drobniejszych niedoskonałości u osób dorosłych, ponieważ główną jego rolą, jest rozbudowa szczęki i żuchwy, co powiększa bazę kostną i daje szanse na wyprostowanie zębów oraz uniknięcie noszenia aparatu stałego w przyszłości.
Aparat ortodontyczny ruchomy ma wiele odmian, nazw, kształtów i kolorów. Dobór odpowiedniego zależy od doświadczenia lekarza ortodonty i konkretnej wady występującej u pacjenta.
Mali pacjenci mają pełny wpływ na kolor i grafikę ozdabiającą aparat, dlatego jego noszenie staje się znacznie przyjemniejsze a nawet zabawne.
Należy pamiętać, że aparat ruchomy nie ma na celu prostowania zębów, a jego użycie nie gwarantuje, że nie będzie konieczne noszenie aparatu stałego. Rola aparatu ortodontycznego ruchomego w sterowaniu prawidłowym rozwojem twarzoczaszki dziecka jest jednak nieoceniona i zapobiega powstawaniu lub utrwalaniu wielu wad ortodontycznych, często trudnych/ niemożliwych do wyleczenia innymi narzędziami czy w innym czasie.


Clear Aligner – ortodoncja nakładkowa
Ortodonta Poznań, Ortodonta Jarocin w Exacto Stomatologia oferuje najnowocześniejsze metody leczenia w tym także leczenie ortodontyczne za pomocą niewidocznych nakładek na zęby Clear Aligner.
Leczenie obejmuje wykonanie szeregu nakładek, zmieniających ustawienie zębów krok po kroku. Jednocześnie możliwie jest wyjęcie aparatu ortodontycznego do jedzenia czy w celu utrzymania higieny. Skuteczność metody jaką jest ortodoncja nakładkowa zależy w głównej mierze od współpracy pacjenta, jego systematyczności i stosowania zaleceń lekarza prowadzącego.