W klinice Exacto w Jarocinie świadczymy usługi obejmujące leczenie ortodontyczne, którego celem jest przeciwdziałanie wadom zgryzu i przywracanie prawidłowego ustawienia zębów. To ważne z punktu widzenia zarówno estetyki, jak i zdrowia całej jamy ustnej, dlatego w razie komplikacji w tym zakresie warto podejmować jak najszybsze działania zaradcze. W ramach współpracy z naszą kliniką możliwe jest indywidualne dobranie aparatu ortodontycznego i zakupienie go za gotówkę lub na raty. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Czym są wady zgryzu

Wadami zgryzu, które podlegają leczeniu ortodontycznemu, można określić nieprawidłowości w budowie struktur szczękowych, których pochodzenie bywa zarówno pierwotne (wrodzone), jak i wtórne (nabyte w ciągu życia). Ich przyczyny mogą mieć zatem charakter wewnętrzny, spowodowany np. trudnościami przy porodzie czy dysfunkcjami genetycznymi, a także zewnętrzny, wynikający m.in. z chorób, urazów czy nieprawidłowych nawyków. Wśród nich można wymienić np. oddychanie ustami zamiast nosem, ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, ssanie warg czy gryzienie policzków. Na szczęście leczenie ortodontyczne, które polega m.in. na dobieraniu i noszeniu aparatu na zęby, dostępne w naszej klinice na raty, może być pomocne w przeciwdziałaniu problemom.

Do często występujących wad zgryzu można zaliczyć:

  • tyłozgryz – wysunięcie dolnego łuku w stosunku do górnego
  • stłoczenie – uzębienie wyrastające pod nieprawidłowym kątem,
  • odseparowanie – zbyt duże przestrzenie pomiędzy zębami,
  • zgryz otwarty – powstawanie szpar międzyzębowych,
  • zgryz krzyżowy – nachodzenie dolnego łuku na górny,
  • zgryz głęboki – zachodzenie górnego łuku na dolny,
  • przodozgryz – przednie wysunięcie szczęki i dolnej wargi wraz z zachodzeniem dolnego łuku na górny.

Niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania wady nasz zespół pozostaje do dyspozycji pacjentów. W indywidualny sposób dobieramy rozwiązania, które mają na celu usunięcie źródła problemu i usprawnienie pracy szczęki. W ramach leczenia w naszej klinice w Jarocinie proponujemy ortodontyczny aparat na zęby na raty, co upraszcza finansowanie i zwiększa dostępność zabiegu dla osób, które nie dysponują kwotą pozwalającą na bezpośrednie uregulowanie należności w trakcie współpracy.

Dlaczego leczenie wad zgryzu jest ważne

Tym, co widać na pierwszy rzut oka, są kwestie estetyczne. Wady zgryzu po prostu zmniejszają symetrie twarzy, co może obniżać jej atrakcyjność wizualną w oczach płci przeciwnej. Rzeczywiście, to jeden z możliwych skutków, jednak leczenie ortodontyczne tego rodzaju dolegliwości, które w Jarocinie wykonujemy w naszej klinice, jest istotne przede wszystkim z uwagi na aspekty zdrowotne. Nieprawidłowości w budowie struktur szczękowych mogą bowiem prowadzić do znaczącego pogorszenia ich stanu, a wówczas jedynym sposobem na rozwiązanie problemu pozostają aparaty na zęby, które u nas można kupić na raty.

Rozwijające się bez leczenia ortodontycznego wady zgryzu mogą skończyć się wysoce negatywnymi konsekwencjami, takimi jak np. trwałe uszkodzenie uzębienia. Nachodzące na siebie łuki ścierają się i powodują wzajemne naciski, co może skutkować osłabianiem struktur szczękowych i powstawaniem patologicznych zmian w ich obrębie. Z powodu wad zgryzu trudniej utrzymać higienę jamy ustnej, w efekcie czego łatwiej rozwijają się choroby i zapalenia. Wśród konsekwencji tego rodzaju dolegliwości można wymienić także trudności z przeżuwaniem pożywienia, a nawet z prawidłową wymową. Aby ograniczyć ryzyko takiego scenariusza, warto podjąć leczenie ortodontyczne – w Jarocinie aparaty na zęby na raty są do kupienia w naszej klinice.

Jak leczyć wady zgryzu

Pierwszym etapem współpracy jest wstępna konsultacja ukierunkowana na szczegółową diagnostykę, zaplanowanie terapii i odpowiedni dobór metod leczenia. Kluczową rolę odgrywa oczywiście aparat ortodontyczny na zęby, którego indywidualne dopasowanie jest możliwe na podstawie wykonywanych w naszej klinice badań, zdjęć i odlewów. Zanim jednak zostanie on założony, konieczne jest doprowadzenie uzębienia do pełni zdrowia i usunięcie wszelkich doskwierających mu dolegliwości, a następnie poddanie zabiegom higienizacji.

Leczenie polegające na noszeniu aparatu, który u nas jest dostępny na raty, a także wykonywaniu regularnych przeglądów oceniających postępy, trwa kilka tygodni. Uznaje się je za zakończone, jeżeli zęby udało się wyprostować zgodnie z wcześniej opracowanym planem – wówczas możliwe jest usunięcie aparatu i wszelkich pozostałości po nim. Dodatkowo nierzadko przeprowadza się też retencję, której cel to zapobieżenie nawrotom wad zgryzu.

Leczenie wady zgryzu w Exacto Clinic

W naszej klinice w Jarocinie wykonujemy leczenie ortodontyczne od początku do końca. Wspieramy pacjentów w wyborze, założeniu i noszeniu odpowiednio dobranych do ich indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości aparatów na zęby, które są do kupienia zarówno za gotówkę, jak i na raty. Zapisy na konsultacje i diagnostykę w Exacto Clinic są możliwe osobiście, telefonicznie, e-mailowo lub za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na w zakładce Kontakt na naszej stronie internetowej.