
MIKROSKOPOWE LECZENIE KANAŁOWE – POZNAŃ
Dentysta zalecił Ci mikroskopowe leczenie kanałowe? Dowiedz się, czego dotyczy ten zabieg. Wyjaśniamy, kto może z niego skorzystać i jak przebiega krok po kroku. Sprawdź, na czym polega leczenie endodontyczne i czego spodziewać się na wizycie w gabinecie stomatologicznym.
Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe?
Boli Cię ząb? To znak, że potrzebna może okazać się wizyta u dentysty. Na początku powinno się zacząć od rzetelnej diagnostyki i wykonania zdjęcia RTG. Analizując rezultaty badań, stomatolog określi rodzaj zalecanej interwencji. Pamiętaj, że nie każdy ból wiąże się z leczeniem endodontycznym. Ten zabieg przeprowadza się, gdy:
- ząb objęty jest zaawansowaną próchnicą,
- pacjent doznał urazu w jamie ustnej,
- występuje zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
W niektórych przypadkach jest zalecanym sposobem, by móc zachować ząb i pozwala uniknąć jego ekstrakcji. To najważniejsze z powodów, dla których pacjenci decydują się na leczenie kanałowe. Kolejną kwestią jest konieczność wyeliminowania stanów zapalnych. Infekcje w jamie ustnej przekładają się na kondycję całego organizmu i mogą być groźne dla zdrowia. Do ich objawów należy między innymi gorączka i ból głowy.
Leczenie endodontyczne – co warto wiedzieć?
Przeprowadzaniem zabiegów stomatologicznych zajmują się dentyści, którzy przeszli odpowiednie szkolenia medyczne. W związku z tym większość interwencji stomatologów przebiega w podobny sposób. Modyfikowane są jedynie pod kątem indywidualnego stanu jamy ustnej pacjenta. Jak wygląda to w praktyce? Czego można spodziewać się, siadając na fotel w gabinecie dentystycznym?
Przebieg zabiegu
Pacjenci nie muszą się stresować, ponieważ wszystko rozpoczyna się od zastosowania znieczulenia miejscowego. Pozwala to zminimalizować dyskomfort i ograniczyć odczuwane dolegliwości bólowe. Następnie dentysta:
- usuwa miazgę zębową z kanałów i komory zęba,
- poszerza i wypełnia kanały korzeniowe,
- zabezpiecza ząb szczelnym opatrunkiem.
Zastosowanie mikroskopu sprawia, że powyżej wymienione czynności są wykonywane precyzyjnie. Cały proces obserwuje się w 20- lub 30-krotnym powiększeniu. Profesjonalne leczenie kanałowe obejmuje również konsultację w zakresie odbudowy zęba. Wśród dostępnych opcji znajduje się wykorzystanie korony porcelanowej lub odbudowy kompozytowej.
Stosowane narzędzia
Jakich narzędzi używają stomatolodzy? Warto znać odpowiedź na to pytanie. W ten sposób można lepiej przygotować się do zabiegu i zachować spokój, widząc zbliżające się do jamy ustnej sprzęty. Na wyposażeniu gabinetu znajdują się między innymi:
- koferdamy, które zakłada się w celu uzyskania lepszego dostępu do wnętrza zęba (jest to rodzaj gumy zakładanej poprzez klamrę mocującą),
- endometry, służące do elektronicznego pomiaru długości kanału zęba (urządzenia te są bardzo precyzyjne),
- narzędzia maszynowe i EndoMotor, poszerzające i udrażniające kanały korzeniowe,
- pistolety do ciekłej gutaperki, które pozwalają na wypełnianie systemów korzeniowych.
Wykorzystywane są także piaskarki abrazyjne, które działają pod ciśnieniem i docierają do zakamarków zainfekowanego zęba.
Jaki jest cennik leczenia?
Koszty interwencji stomatologicznej zależą od indywidualnego przypadku. Cennik mikroskopowego leczenia kanałowego w Poznaniu jest przejrzysty, więc można wstępnie oszacować wydatki. Należy przygotować się na koszty od około 600 złotych w górę. Najdroższa jest powtórna endodoncja. Co robić, jeśli na wypełnienie kanałów korzeniowych jest już za późno? W przypadku ekstrakcji zęba można zdecydować się na naturalnie wyglądające implanty. Ich wszczepienie kosztuje nieco więcej od zabiegu opisywanego w tym artykule.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Już wiesz, jak przebiega i ile kosztuje leczenie endodontyczne. Ten zabieg najczęściej wykonywany jest pod mikroskopem, a jego głównymi celami są zachowanie zęba i likwidacja koncentrujących się wokół niego stanów zapalnych. Warto dbać o stan swojej jamy ustnej. Istotne są zapobieganie próchnicy, profilaktyczne przeglądy stomatologiczne i szybkie reagowanie na ból w jamie ustnej.