stomatolog poznań, leczenie zębów pod mikroskopem poznań

MIKROSKOPOWE LECZENIE KANAŁOWE – POZNAŃ

Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe?

Boli Cię ząb? To znak, że potrzebna może okazać się wizyta u dentysty. Na początku powinno się zacząć od rzetelnej diagnostyki i wykonania zdjęcia RTG. Analizując rezultaty badań, stomatolog określi rodzaj zalecanej interwencji. Pamiętaj, że nie każdy ból wiąże się z leczeniem endodontycznym. Ten zabieg przeprowadza się, gdy:

  • ząb objęty jest zaawansowaną próchnicą,
  • pacjent doznał urazu w jamie ustnej,
  • występuje zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

W niektórych przypadkach jest zalecanym sposobem, by móc zachować ząb i pozwala uniknąć jego ekstrakcji. To najważniejsze z powodów, dla których pacjenci decydują się na leczenie kanałowe. Kolejną kwestią jest konieczność wyeliminowania stanów zapalnych. Infekcje w jamie ustnej przekładają się na kondycję całego organizmu i mogą być groźne dla zdrowia. Do ich objawów należy między innymi gorączka i ból głowy.

Leczenie endodontyczne – co warto wiedzieć?

Przeprowadzaniem zabiegów stomatologicznych zajmują się dentyści, którzy przeszli odpowiednie szkolenia medyczne. W związku z tym większość interwencji stomatologów przebiega w podobny sposób. Modyfikowane są jedynie pod kątem indywidualnego stanu jamy ustnej pacjenta. Jak wygląda to w praktyce? Czego można spodziewać się, siadając na fotel w gabinecie dentystycznym?

Przebieg zabiegu

Pacjenci nie muszą się stresować, ponieważ wszystko rozpoczyna się od zastosowania znieczulenia miejscowego. Pozwala to zminimalizować dyskomfort i ograniczyć odczuwane dolegliwości bólowe. Następnie dentysta:

  • usuwa miazgę zębową z kanałów i komory zęba,
  • poszerza i wypełnia kanały korzeniowe,
  • zabezpiecza ząb szczelnym opatrunkiem.

Zastosowanie mikroskopu sprawia, że powyżej wymienione czynności są wykonywane precyzyjnie. Cały proces obserwuje się w 20- lub 30-krotnym powiększeniu. Profesjonalne leczenie kanałowe obejmuje również konsultację w zakresie odbudowy zęba. Wśród dostępnych opcji znajduje się wykorzystanie korony porcelanowej lub odbudowy kompozytowej.

Stosowane narzędzia

Jakich narzędzi używają stomatolodzy? Warto znać odpowiedź na to pytanie. W ten sposób można lepiej przygotować się do zabiegu i zachować spokój, widząc zbliżające się do jamy ustnej sprzęty. Na wyposażeniu gabinetu znajdują się między innymi:

  • koferdamy, które zakłada się w celu uzyskania lepszego dostępu do wnętrza zęba (jest to rodzaj gumy zakładanej poprzez klamrę mocującą),
  • endometry, służące do elektronicznego pomiaru długości kanału zęba (urządzenia te są bardzo precyzyjne),
  • narzędzia maszynowe i EndoMotor, poszerzające i udrażniające kanały korzeniowe,
  • pistolety do ciekłej gutaperki, które pozwalają na wypełnianie systemów korzeniowych.

Wykorzystywane są także piaskarki abrazyjne, które działają pod ciśnieniem i docierają do zakamarków zainfekowanego zęba.

Jaki jest cennik leczenia?

Koszty interwencji stomatologicznej zależą od indywidualnego przypadku. Cennik mikroskopowego leczenia kanałowego w Poznaniu jest przejrzysty, więc można wstępnie oszacować wydatki. Należy przygotować się na koszty od około 600 złotych w górę. Najdroższa jest powtórna endodoncja. Co robić, jeśli na wypełnienie kanałów korzeniowych jest już za późno? W przypadku ekstrakcji zęba można zdecydować się na naturalnie wyglądające implanty. Ich wszczepienie kosztuje nieco więcej od zabiegu opisywanego w tym artykule.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Już wiesz, jak przebiega i ile kosztuje leczenie endodontyczne. Ten zabieg najczęściej wykonywany jest pod mikroskopem, a jego głównymi celami są zachowanie zęba i likwidacja koncentrujących się wokół niego stanów zapalnych. Warto dbać o stan swojej jamy ustnej. Istotne są zapobieganie próchnicy, profilaktyczne przeglądy stomatologiczne i szybkie reagowanie na ból w jamie ustnej.