Scaling1

Kamień nazębny - Jak z nim walczyć?

Właściwe dbanie o higienę uzębienia pozwala uniknąć wielu kłopotów – nie tylko związanych ze zdrowiem zębów, ale i natury estetycznej. Przy nieprawidłowościach – gromadzi się na nich płytka nazębna, a ta z kolei prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Co zrobić w sytuacji, gdy już się on pojawi? Jakie są sposoby na to, by z nim walczyć? O tym przekonacie się Państwo, czytając poniższy artykuł. Zachęcamy do lektury!

Czym jest kamień nazębny?

Na wstępie warto wytłumaczyć, czym jest kamień nazębny. To nalot, jaki tworzy się w wyniku gromadzenia się na szkliwie resztek pokarmu, soli mineralnych i bakterii. Powstająca w ten sposób płytka, przy niewłaściwej higienie (np. niedokładnym myciu zębów), z czasem utwardza się wskutek procesu mineralizacji. Taką warstwę, zwykle żółto-brązową, nazywa się już kamieniem i nie da się jej usunąć przez szczotkowanie.

Jakie są skutki gromadzenia się kamienia na zębach?

Wiele osób traktuje go jako defekt estetyczny. Prawda jednak wygląda nieco inaczej i sprawa jest dużo poważniejsza. Zmineralizowana płytka nazębna może być przyczyną m.in. brzydkiego zapachu z ust, co stanowi efekt namnażania się bakterii. Te z kolei prowadzą do stanów zapalnych przyzębia i, wraz z rosnącą warstwą kamienia, mogą powodować obniżenie się dziąseł, odsłaniając szyjki zębów. W trudniejszych przypadkach dochodzi nawet do utraty zębów.

Innym powodem, dla którego warto walczyć z tą przypadłością, są choroby uzębienia, jakie ona wywołuje. Oprócz stanów zapalnych często prowadzi do próchnicy. Ta z kolei wiąże się nie tylko z ryzykiem utraty zębów, ale i dolegliwościami bólowymi oraz koniecznością bardziej złożonego leczenia.

Wspomniana wyżej kwestia estetyki wcale nie należy do mniejszych problemów, tym bardziej że kamień często gromadzi się np. na zębach siecznych żuchwy. Dodatkowo mineralizacja płytki postępuje, a szkliwo łatwo chłonie barwniki z wybranych potraw i napojów, np. kawy czy herbaty. To zaś wpływa na całą estetykę uśmiechu.

Jak skutecznie walczyć z kamieniem nazębnym?

Wiedząc już, jak wygląda geneza tego kłopotu i jakie niesie ze sobą konsekwencje, warto poznać metody walki z nim. Wśród nich wyróżnia się zarówno sposoby domowe, jak i profesjonalne – usuwanie kamienia nazębnego w Poznaniu oferuje m.in. nasz gabinet.

Profilaktyka i higiena są najważniejsze!

Należy zacząć od dbania o higienę jamy ustnej. Codzienne mycie zębów – rano i wieczorem, to absolutne minimum, jakie można zrobić, by uchronić się przed gromadzącą się na szkliwie płytką. Dobrze do tego dodać oczyszczanie przestrzeni między nimi nicią dentystyczną oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Równie istotna jest kontrola stomatologiczna. W gabinecie lekarz oceni stan uzębienia i podpowie, jak lepiej się chronić przed kamieniem nazębnym. W sytuacji, gdy zobaczy, że ten zaczął się odkładać, zaproponuje specjalistyczny zabieg, o czym więcej poniżej.

Domowe sposoby usuwania kamienia

Wiele osób, nim zdecyduje się na zabiegi stomatologiczne, próbuje pozbyć się zmineralizowanej płytki samodzielnie. To możliwe, choć takie zabiegi przynoszą rezultaty tylko przy mniejszych warstwach. Co zrobić, by samodzielnie zawalczyć z tym kłopotem? Wśród domowych metod wyróżnia się m.in.:

  • mycie zębów pastą z drożdży piwnych,
  • płukanie ust naparem z szałwii,
  • oczyszczanie szkliwa z użyciem masy z oleju kokosowego i sody.

Zabieg u dentysty

Pewność, że kamień został usunięty, daje dentysta. W Poznaniu można skorzystać m.in. z zabiegu nazywanego skalingiem. Polega on na wykorzystaniu skalera ultradźwiękowaego, który za pomocą delikatnych fal rozbija strukturę zmineralizowanej płytki i usuwa ją. W przypadku, gdy jej warstwa sięga głębiej, potrzebny okazuje się kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek przydziąsłowych. Warto dodać, że zabiegi te uzupełnia się często piaskowaniem, fluoryzacją i polerowaniem zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego w Poznaniu

Dbanie o uzębienie to nie tylko odpowiednia higiena, ale i rutynowa wizyta stomatologiczna. To skuteczne sposoby na zmniejszenie ryzyka mineralizowania się płytki nazębnej. Gdy jednak do tego dojdzie, trzeba zadbać o efektywne usuwanie kamienia nazębnego. Wówczas należy wybrać się do gabinetu stomatologicznego. W Poznaniu takie usługi świadczy m.in. nasz gabinet